SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA
Pierwsze Sale Doświadczania Świata powstały w latach siedemdziesiątych, w Holandii. Obecnie, idea ta stopniowo rozpowszechnia się także w Polsce. Założeniem Sal Doświadczania Świata jest przebywanie w pomieszczeniu, w którym poddawani jesteśmy stymulacji zmysłów za pomocą gamy bodźców.
Sala Doświadczania Świata to realizacja programu zapewniającego osobom niepełnosprawnym wyciszenie emocjonalne, łagodzenie stresów, relaks, zabawę. Dzięki tej terapii osoby z niej korzystające na nowo postrzegają świat, bardziej spontanicznie i osobiście. Poznają świat według własnej metody poprzez aktywację zmysłów, na podstawie własnego tempa i własnej decyzji.
Przebywanie w Sali Doświadczania Świata nie musi być nadzorowane przez specjalistów – rolę terapeutów mogą pełnić opiekunowie bądź rodzice. Ogromne znaczenie ma więź emocjonalna pomiędzy pacjentem a opiekunem. Wspólne przebywanie pogłębia i intensyfikuje kontakt, wpływa bardzo pozytywnie na więzi już istniejące, wyzwala nowe przeżycia, jest czymś więcej niż terapią.
Sala Doświadczania Świata to pomieszczenie, w którym przy świadomie skomponowanych urządzeniach, proponowane są bodźce o określonym natężeniu i pierwszorzędnym znaczeniu. Osoby niepełnosprawne zostają zaktywizowane poprzez oddziaływanie na zmysły światłem, zapachem, odgłosem, muzyką.
Elementami wyposażenia naszej Sali są:
KASKADA ŚWIATŁOWODÓW
Stanowi naturalny element oddzielający poszczególne zestaw terapeutyczne. Daje możliwość tworzenia ciekawych przestrzeni. „Ściana” zwisających światłowodów, mieniących się i mrugających jednocześnie oddziela i integruje. Światłowody składają się z dwóch elementów: przeźroczystych, giętkich włókien świecących punktowo na całej długości oraz mocnego .źródła światła. Obok mocnego efektu optycznego, kaskada pobudza też do dotykania. Poducha lub materace na których dzieci leżą, bawią się zapewniają pełen komfort.
ZESTAW TERAPEUTYCZNY UV
Zawarte w zestawie urządzenia są źródłem rozwoju świadomości, motywacji, spokoju i uczenia się:
- umożliwia pracę w grupie i w pojedynkę dla dzieci i dorosłych o różnym poziomie stanu emocjonalnego;
- dla osób o zaburzeniach postrzegania zmysłowego umożliwia wybór stosowanych bodźców wymuszających aktywność bądź pozwalających na bierność odbiorcy.
W skład zestawu między innymi wchodzą:
· tablica lustrzana z wężami UV
· komplet wężyków świetlnych grubych
Światłowody pobudzają wyobraźnię (dają się ukaładać w różne figury), dostarczają bodźców wzrokowych i dotykowych, działają uspokajająco i relaksacyjnie.
PROJEKTOR
Jest to urządzenie służące do wyświetlania obrazów lub efektów świetlnych na ścianie, poszczególnych elementach sali, a nawet na dziecku. Tarcze mają charakter uspokajający lub pobudzający. Powoduje koncentrację wzroku, spostrzegawczość, pobudza pamięć wzrokową. Gra świateł daje poczucie odprężenia, rozbudza ciekawość i co za tym idzie pobudza do działania.
KOLUMNA WODNA
Bulgocąca kolumna wodna poprzez swoje działanie dostarcza wielu nowych bodźców wzrokowych, słuchowych, pobudza wyobraźnię, koncentruje wzrok, działając jak rezonans dostarcza nowych bodźców dotykowych.
KULA LUSTRZANA Z REFLEKTOREM ŚWIATŁA
Kula oświetlona strumieniem światła daje wrażenie ogromnej przestrzeni. W terapii wykorzystywana jest do rozwijania percepcji wzrokowej. Obracanie się kuli wywołuje powstanie setek punkcików świetlnych, które powoli przesuwają się poprzez sufit, ściany i podłogę, stale zmieniając kolor. Efekt lustrzanej kuli wywołany jest poprzez wiązkę światła z małego reflektora, która trafia na setki małych lusterek przytwierdzonych do kuli. Każde z lusterek odbija tę wiązkę światła i rzuca ją jako plamkę świetlną na ścianę.
Niepełnosprawny w Sali Doświadczania Świata posiada wolność wyboru tych bodźców, które dla niego samego są najprzyjemniejsze, na których chce się koncentrować i którymi chce się zajmować.
Materiał i otoczenie zachęcają, zapewniają wolność doznań, spokój i bezpieczeństwo. Bardzo ważnym skutkiem pobytu w Sali Doświadczania Świata jest redukcja stresów i napięć nerwowych. Sala zapewnia odprężenie i wypoczynek.
ZDJĘCIA