Edukacja Przyszłości Jaworzno – Badanie predyspozycji i uzdolnień dzieci i młodzieży w Jaworznie. Projekt wchodzący w skład gminnego programu Edukacja Przyszłości.
Dzięki niemu możliwe jest i będzie w najbliższych latach wsparcie procesu poznawania mocnych stron uczniów, podnoszenia poziomu ich aktywizacji oraz doboru efektywnych metod pracy i uczenia się. Dzięki temu mogą być wprowadzane do procesów edukacyjnych rozwiązania wspierające indywidualną ścieżkę rozwoju mieszkańców Jaworzna od najmłodszych lat.
Źródło: https://www.um.jaworzno.pl/pl/nasze_miasto/edukacja_przyszlosci
Koordynator p. Ewa Kłaput, Sylwia Kędroń
Projekt „Szkoła odpowiedzialna cyfrowo” wspiera szkoły we wdrażaniu nowych technologii i higieny cyfrowej w edukacji. Projekt jest oparty o wspólnotę uczniów, rodziców i nauczycieli, dla których wartością jest kształtowanie równowagi między korzystaniem z nowych technologii i świadomym tworzeniem realnych więzi poza przestrzenią Internetu. Troszcząc się o ów balans wpływamy pozytywnie na dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny całej społeczności szkolnej.
Koordynator projektu: p. Barbara Knapik, p. Zuzanna Długosz
Kreatywne prace plastyczne
Celami projektu jest zaspokajanie potrzeby dzieci do tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej, wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności poprzez działania plastyczne. Kolejnym istotnym celem projektu jest popandemiczna arteterapia rozwojowa dla dzieci oraz profilaktyka zdrowia psychicznego.
Koordynator projektu: p. Marta Matusik
Lepsza Szkoła
Program edukacyjny Lepsza Szkoła organizowany przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe sprawdza wiedzę uczniów za pomocą specjalistycznych testów oraz umożliwia porównywanie ich osiągnięcia z wynikami klas z całej Polski.
Koordynator projektu: p. Elżbieta Kura
Program dla szkół
Unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. Ma propagować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak. Program ma również pokazać dzieciom skąd pochodzą owoce i warzywa oraz produkty mleczne, jak są uprawiane i produkowane.
Koordynator programu: p. Anna Bielecka
Projekt Profilaktyki Stomatologicznej
Projekt zorganizowany przez ZLO Podłęże obejmuje badanie stomatologiczne, które zawiera: przegląd stomatologiczny, instruktaż co do higieny jamy ustnej oraz pisemne zalecenia dot. ewentualnego leczenia stomatologicznego
Koordynator projektu: p. Barbara Knapik
Przyszłość należy do odważnych
Uczniowie, którzy będą chcieli rozpocząć naukę w klasach sportowych, będą mieli możliwość pracy pod opieką wykwalifikowanych i doświadczonych trenerów z UKS “Orzeł”. Obecnie aż dziewięć jaworznickich drużyn (sześć chłopięcych i trzy dziewczęce) prowadzonych przez klub bierze udział w rozgrywkach ligowych.
Koordynator projektu: p. Dorota Skóra
WF z AWF
Celem projektu jest poprawa i monitoring stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po powrocie do zajęć stacjonarnych – walka ze skutkami pandemii koronawirusa.
Koordynator projektu: p. Aleksandra Draganik, p. Dorota Skóra.
Kreatywne Dni Nietypowe
Udział w projekcie to innowacyjne podejście do przygotowywania formy zajęć, uatrakcyjnienie pracy z dziećmi, zaangażowanie przedszkolaków we wspólne przygotowania ciekawych i nietypowych zajęć oraz zabawną formę świętowania. Obchodząc różne nietypowe święta rozwijamy u dzieci kreatywność, ale także empatię, szacunek wobec otoczenia, uwrażliwiamy dzieci na różne potrzeby zwierząt a także wzmacniamy w nich samych poczucie własnej wartości. Dzieci mają możliwość otworzyć się na nowe możliwości wyrazu, opanowania stanów emocjonalnych poprzez kreatywne ćwiczenia, poczucie przynależności do grupy, śmiech i dobrą zabawę. W tym projekcie nauczyciel jest przewodnikiem dziecka w aktywizowaniu myślenia, rozwijaniu twórczości, kreatywności. Pobudza sferę emocjonalną.
Źródło: https://25macius.szkolnastrona.pl/a,600,ogolnopolski-projekt-edukacyjny-kreatywne-dni-nietypowe
Koordynator projektu: p. Agata Lamont
STEAM
Model nauczania STEAM przyjmuje formę projektów i warsztatów, dlatego przyswajanie wiedzy następuje szybciej i jest bardziej trwałe. Dzieci uczestniczące w zajęciach są mocno skupione ze względu na nastawiony na rozwiązanie, poszukiwanie i odkrywanie charakter lekcji. Uczniowie mają możliwość tworzenia nowych rzeczy, mogą je badać, sprawdzać, testować i zdobywać bardzo ważną kompetencję, jaką jest umiejętność konstruktywnego wyciągania wniosków.
Zajęcia zgodne z koncepcją STEAM realizowane są z wykorzystaniem metody projektu, obejmującej wszystkie elementy STEAM: naukę, technologię, robotykę, inżynierię, sztukę i matematykę. Nawiązanie do każdego obszaru nauczania zwiększa atrakcyjność zajęć, dając możliwość wielozmysłowego nauczania i podnoszenia kluczowych kompetencji uczniów. Wykorzystanie obydwu półkul mózgowych podczas lekcji stymuluje optymalny rozwój dziecka, rozwijając nie tylko zdolność logicznego i krytycznego myślenia, ale również kreatywność i wyobraźnię.
Źródło: https://streamedukacja.pl/
Koordynator projektu: p. Marta Matusik
Kodowanie na dywanie
Kodowanie na dywanie, to pomysł na zajęcia, które wspierają holistyczny rozwój dziecka. Na zajęciach prowadzonych według moich scenariuszy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym rozwijają uniwersalne kompetencje takie jak logiczne, algorytmiczne myślenie czy zadaniowe podejście do stawianych problemów. Duży nacisk kładę na rozwój kompetencji społecznych, który szczególnie w aktualnej sytuacji jest kluczowy.
Koordynator projektu: p. Marta Matusik
Język za zębami.
Głównym celem projektu jest kształtowanie i rozwijanie mowy i wymowy, poprawa zdolności artykulacyjnych oraz rozwijanie świadomości językowej w celu profilaktyki logopedycznej. Program skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym.
Koordynator projektu: p. Joanna Turek
Aktywna Szkoła: AKTYWNY DO KWADRATU
Program umożliwi dzieciom i młodzieży udział w dodatkowych zajęciach sportowych poza lekcjami WF. Różnorodne dyscypliny oferowane będą w atrakcyjnych formach, dopasowane do potrzeb i zainteresowań dzieci oraz młodzieży szkolnej. Aktywny do Kwadratu to ciekawe treningi z wykwalifikowaną kadrą, podczas których uczniowie zyskują szansę na:
• rozwijanie swoich pasji i umiejętności, • dbanie o sprawność fizyczną i zdrowie, • zacieśnianie relacji z rówieśnikami, • alternatywną i aktywną formę spędzania wolnego czasu, • budowanie kompetencji w zakresie pracy w grupie, organizacji czasu, działania zespołowego, • redukcję stresu oraz agresji poprzez sport, • budowanie poczucia własnej wartości i sprawczości.
Aktywna Szkoła to największy w historii program aktywizacyjny mający na celu stworzenie warunków do udostępnienia szkolnej infrastruktury sportowej i aktywizacji społeczności lokalnych
Koordynator: p. Dorota Skóra
Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej
Celem programu Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E.P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.
Program składa się z 10 części tematycznych, które koncentrują się na kształtowaniu pozytywnych postaw i zachowań, poprzez rozwijanie odporności psychicznej oraz optymistycznego podejścia do życia.
Koordynator projektu: p. Barbara Knapik.
Wirusoochrona
Akcja, zainicjowana przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego pod nazwą „Wirusoochrona” realizowana jest w klasach I-III w szkołach podstawowych, a także w przedszkolach na terenie województwa śląskiego. Celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w placówkach oświatowo-wychowawczych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla najmłodszych uczniów, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów. W trakcie zajęć dzieci będą mogły pogłębić wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy.
Koordynator projektu: p. Marta Matusik