Pamięć o lokalnych sprawiedliwych

Uczniowie naszej szkoły przywołali pamięć o lokalnych sprawiedliwych

Dzięki rozbudzonej ciekawości historycznej uczniów klas siódmych oraz ich kolegów i koleżanek, poznaliśmy niezwykłą historię małżeństwa Heleny i Jana Prześlaków - dwojga nauczycieli z jaworznickiej szkoły, którzy w czasie II wojny światowej z narażeniem własnego życia udzielali schronienia kilkunastu Żydom, wbrew powszechnym opiniom „kto w takich czasach Żydów przechowuje?”...

O tych postawach śmiało możemy mówić: bohaterskie, godne podziwu, warte upamiętnienia. Nie chcąc, by pamięć o takich ludziach zatarła się wraz z upływem czasu, uczniowie Siódemki przystąpili do realizacji projektu Polscy Sprawiedliwi – przywróćmy pamięć o ich bohaterskiej postawie, ogłoszonego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Sosnowcu. Dzięki nawiązaniu współpracy z lokalnymi mediami uczniowie nakręcili film z prezentacją losów rodziny Prześlaków, tak aby wszyscy mieszkańcy naszego miasta dowiedzieli się, jak dzielni i bohaterscy ludzie tu mieszkali.

Przedstawiciele grupy projektowej z dumą prezentowali wyniki swoich badań na konferencji zorganizowanej przez kuratorium 22 września br. w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków w Jaworznie.

Link do filmu: https://youtu.be/afl67bTv6Z4